صفحه ها
دسته
دانلود
وبلاگ دوستان
پیوندها
وبلاگ دوستان
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 384840
تعداد نوشته ها : 571
تعداد نظرات : 506
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان


سوم صفر سالروز ولادت امام محمد باقر علیه السلام می باشد . امام پنجم در سال 57 هجری در مدینه دیده به جهان گشود و در زمان وقوع فاجعه جانسوز کربلا در چهار سالگی به سر می برد. امام باقر(ع ) بعد از شهادت پدر بزرگوارش حضرت امام سجاد(ع ) امامت شیعیان را به دست گرفت .
دوره امامت امام باقر(ع ) دوره ای است که امویان انحرافات فکری و فرهنگی را به اوج رسانده بودند و کلا تعالیم اسلام به حالت وارونه به مردم آموزش داده می شد. علاوه بر این همه مکاتب فکری و مذاهبی که از قبل در جهان اسلام ریشه داشتند در این زمان به میدان آمده بودند و هر یک از آن ها مسائل و مباحثی را مطرح می کردند که با تعالیم اسلام در تضاد بود. به عبارت دیگر در آن زمان اسلام هم از طرف امویان و وابستگان آن ها تحریف می شد و مشتی عناصر جاهلی به عنوان تعالیم اسلام به مردم تحمیل می گردید و هم از سویی توسط گروه های مختلف فکری و مذهبی تلاش می شد برای از میان بردن اسلام مسائل و مباحث خلاف را در جامعه رواج دهند در این اوضاع اسف انگیز بود که امام باقر علیه السلام بهترین راه را در این دیدند که در مدینه کانون پرتوانی برای نشر فرهنگ ناب اسلامی به وجود آورند تا جریان های اموی و سایر جریان های ضداسلامی نتوانند اسلام اصیل را از میان بردارند و به جای آن مجموعه ای از عناصر فرهنگی عصر جاهلیت را رواج بدهند.
کانونی که امام محمد باقر(ع ) در آن روزگار در مدینه بنیان نهادند ادامه راهی بود که امامان پیشین شیعه نیز در همان مسیر بودند یعنی احیای اسلام اصیل و مبارزه با آنچه که در برابر اسلام اصیل قرار داشت . به عبارت دیگر اگر امام سجاد(ع ) با ابزار دعا به نشر فرهنگ عاشورا و پیام عاشورا مشغول شد امام محمد باقر(ع ) نیز با دایر کردن حوزه علمی و تعلیماتی درصدد برآمد به احیای اسلام اصیل همت بگمارد و راه مستقیم را از راه های کج باز شناساند. این موضوع چیزی بود که امام حسین (ع ) نیز به آن همت گماردند.
بنابر این باید بگوییم که در حوزه تعلیماتی امام محمد باقر(ع ) در مدینه چیزی غیر از پیام عاشورا به شاگردان آموخته نمی شد و امام سعی می کرد تعالیم اصیل دین را ترویج نماید تا جامعه به سمت آگاهی برود و انحرافات حاکمیت اموی را به خوبی بشناسد و آن گاه عکس العمل نشان بدهد; یعنی برای محو خلافت اموی به پا خیزد. البته این اقدام امام محمدباقر(ع ) چیزی نبود که امویان به آن حساسیت نشان ندهند; بنابر این آن حضرت در دشوارترین اوضاع بزرگ ترین تاثیر فکری و فرهنگی را بروز دادند.
سالروز ولادت امام محمدباقر(ع ) را به عموم شیعیان تبریک می گوییم .


دسته ها : مذهبی
X